Во Грција потврден првиот случај: Жена заразена со коронавирус

Позитивни се резултатите на коронавирус од примерокот на 38-годишна жена во Солун, со што е и потврден првиот случај на Ковид-19 во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Жената неодамна патувала во Италија, а е во добра здравствена состојба, како што соопшти портпаролот на грчкото Министерство за здравство и научен соработник во грчката Национална организација за јавно здравје, професорот Сотирис Циодрас.

-Потврден е првиот случај на вирусот во Грција. Станува збор за Гркинка, на 38-годишна возраст, која патувала во регион во северна Италија. Во добра здравствена состојба е, ја следи тим од одлични колеги во Солун. Во овој момент, се проверуваат нејзините контакти и нејзините блиски контакти, доброволно ќе бидат ставени во изолација и ќе се следи нивната здравствена состојба, рече Циодрас.

Прочитајте и...  Спасовски: Партиите не треба да ги земаат државните пари за оваа година кои им следат според закон

Прочитај повеќе

Волсстрит „порасна“ и покрај протестите во САД: Инвеститорите се надеваат на брзо опоравување од корона кризата

Слободен печат

Над 600 медицински сестри починаа од Ковид-19 во светот

Слободен печат

УЈП демантира дека 200 вработени се во самоизолација поради контакт со Лукаревска

Слободен печат

Расте невработеноста во во ЕУ и еврозоната

Слободен печат

Царовска апелираше на засилено присуство на инспекторите на терен во насока на почитувањето на мерките и протоколите

Слободен печат

Османи: Преговарачката рамка на ЕУ ќе биде објавена на 9 или 10 јуни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Затворена уште една конфекција во Штип со 250 вработени

Слободен печат

До 1 јули Грција речиси целосно ќе се врати во „новата нормалност”

Слободен печат

„Рено“ успеа да се извлече од кризата: Државата му обезбеди кредит од 5 милијарди евра

Слободен печат

ЕК го класифицира Ковид-19 како „средна закана“, силни критики во Европарламентот

Слободен печат

Во секоја фирма ќе мора да има ковид-координатор

Весна Дамчевска

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

МИА Агенција