Во Ѓорче Петров стартува проектот „За поубаво Ѓорче“-за победниците хортикултурно уредување на една парцела - Слободен печат

Во Ѓорче Петров стартува проектот „За поубаво Ѓорче“-за победниците хортикултурно уредување на една парцела

Oпштина Ѓорче Петров објави повик за реализација на проектот „За поубаво Ѓорче“.

„Право на учество имаат сите граѓани на Ѓорче Петров организирани во локални акциски групи со не повеќе од 20 лица, во партнерство со НВО со фокус на работа од областа на животната средина, заедници на сопственици и други физички и правни лица“, стои во повикот на општината.

Групите треба да се пријават во локалната самоуправа и да предложат најмногу пет локации на кои ќе изведуваат активности за чистење.

Комисија од општината ќе ги одобри локациите каде ќе се интервенира од страна на групите кои ќе успеат да земат учество во проектот. При чистењето, локалните акциски групи отпадот ќе го собираат во вреќи, но и ќе вршат селекција-пластика, стакло, метал, итн.

Прочитајте и...  Се преземаат активности за расчистување на случајот со групата „Јавна соба" на „Телеграм"

Рок за пријавување е најдоцна до 12 ноември. Наградата за најдобрата група ќе биде хортикултурно уредување на една парцела (по избор на победникот) која нема да биде поголема од 200 метри квадратни.

 

Прочитај повеќе

Коби пред смртта објави фотографија со семејството, и покажа кој му беше најголема поддршка

Слободен печат

Трамп реагираше за смрта на Коби: Ова е ужасна вест

Слободен печат

Последната порака на Коби Брајант

Слободен печат

На лизгалиште во Битола, со маски

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Македонците ја добија првата подршка од албанска партија за загарантирани места во албанскиот парламент за малцинствата

Слободен печат

Остави Коментар

seven − 6 =

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат