Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Во изминатите 24 часа, во Франција се регистрирани 4.070 нови случаи на коронавирус, објавија здравствените власти на таа земја.

Тоа е голем пад на дневниот број на пациенти во однос на саботата, кога биле регистрирани 14.412 заразени лица, како и во однос на вчера, кога се евидентирани 11.123 случаи.

Туристи со заштитни маски во посета на Франција/ Фото: EPA-EFE/CAROLINE BLUMBERG

Ројтерс, сепак, забележува дека бројот на пациенти во понеделник е секогаш помал затоа што се прават помалку тестови во недела.

Од почетокот на пандемијата, коронавирусот е потврден кај 542.639 лица во Франција.Бројот на смртни случаи од коронавирус се зголеми за 81, додека вчера бројката беше 27.

Вкупно 31.808 луѓе починале во Франција како резултат на оваа инфекција.

Прочитајте и...  Филипче: Се преполнија некои болници, кога ќе се исполни сѐ воведуваме полициски час

Поврзани вести

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Бучковски: Бугарија ќе направи историска грешка ако ја блокира нашата земја на европскиот пат

Слободен печат

Дачиќ ќе биде нов претседател на српското Собрание, експозето на Вучиќ во среда, во новата влада и СПАС на Шапиќ

Слободен печат

Исчезна маж од Скопје, семејството моли за помош

Слободен печат

Шилегов за тунелите под Кале: Подобро да изгубите време во проектирање, отколку да ви се случи Кичево-Охрид

Слободен печат

Остави Коментар