12 C
Скопје

Во Египет извршени 11 егзекуции на осудени за убиство

Египетските власти денеска егзекутираа 11 лица осудени за убиство, информира безбедносен извор. Смртната казна за цивилите осудени во Египет, најнаселена арапска земја, се спроведува со бесење.

– Единаесет лица се погубени во затворот Борг ал-Араб во близина на градот Александрија, изјави за светските агенции безбедносен извор под услов да остане анонимен.

– Сите биле осудени за убиства во последните неколку години во провинциите Александрија и Бехаира, рече тој.

Последните егзекуции се извршени откако во саботата биле обесени петмина други осуденици, од кои три жени, рече изворот.

Амнести Интернешнл во декември го „големиот пораст на егзекуциите” под водство на претседателот Абдел-Фатах Сиси кој дојде на власт откако армијата го собори исламистичкиот претседател Мохамед Морси во 2013 година.

Прочитајте и...  Србија ги олеснува мерките, од денеска се отвораат трговските центри

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар