Во ДКСК нема хартија, а камоли ресурси за проверка на сите судии

Немаме доволно кадровски ресурси, а го немаме ни софтверот кој со еден „клик“ ќе ни овозможи пристап до бази на податоци во повеќе институции, велат извори од Државната комисија за спречување на корупцијата, објави Дојче Веле.

Од Комисијата соопштија дека Годишниот план ќе се утврди и ќе се спроведе врз основа на законските надлежности, согласно со расположливите човечки и  материјално-технички капацитети на ДКСК. Но, токму тие капацитети не влеваат надеж дека проверката ќе биде брза и ефикасна.

Прочитајте и...  Судењето за „Монструм“ станува тензично

Прочитај повеќе

Распишан меѓународен повик за изградба на Чебрен

Нетанјаху се откажа од дел од мировниот план на Трамп за прекројување на израелската граница

Слободен печат

Голем дел од жртвите на нападот во Ханау биле со странско потекло

Слободен печат

Коснет: Косово е држава и тоа и ќе остане

Слободен печат

Ако вчера кренавте слушалка на странските повици, пожалете се до „Телеком“ – жртва сте на „Вангири“ измама

Грета Тунберг со пари од награда ќе основа непрофитна фондација

Слободен печат

Остави Коментар

девет + 14 =

Прочитај повеќе

Колевски: Законот за јавното обвинителство нуди механизам за спречување влијанија, но сепак зависи од обвинителите како ќе постапуваат

Слободен печат

Грчев: Одлуката на Владата, споменикот да биде пренамент е бесмислена

Ѓукановиќ: Нема никаква причина да се измени или повлече Законот за слобода на вероисповед

Слободен печат

Дацов: Референдум за усвојување на еврото би претставувало гласање за излез на Бугарија од ЕУ

Слободен печат

Инспекција во словенечката полиција по наводите за шпионажа на политичари и пратеници

Слободен печат

Русковска: Боки 13 не беше уапсен во библиотека, туку при бегство