Во Дебар тројца новозаразени со Ковид-19, активни на болеста 38 лица

По тридневно затишје, во последното деноноќие во Дебар регистрани се три нови случаи со Ковид-19, што е 21 случај овој месец.

-Од почетокот на панедемијата, со последно потврдените случаи, во општините Дебар и Центар Жупа, вкупниот број на заразени изнесува 271 лице. Повеќето од нив или 220 се во втората фаза од болеста, која во ова подрачје се врати на петти јуни, кога беше дијагностицирана кај жена од село Долно Косоврасти, потврдуваат од дебарската работна единица за јавно здравје, која со својата активност ги покрива двете општини.

Додаваат дека за разлика од првата фаза кога од вкупно 51 заразен само двајца беа од општина Центар Жупа, додека сите други од градот Дебар, во втората фаза, посебно во овој и месец август вирусот го има во речиси сите селски населби.

Прочитајте и...  БиХ: Федералниот парламент по 30 години усвои Закон за безбедност при работа

Од вкупната бројка битката со опасниот вирус ја добија 219, додека за жал ја загубија 14 лица, од нив повеќето од општина Центар Жупа.

Активни на болеста се 38 лица, поголемиот број со полесна форма и се лекуваат во домашни услови, како и амбулантски во Општата болница во Дебар, а само неколку лица се хопситализирано во здравствени установи во Скопје.

Апелот до сите граѓани и правни субјекти, посочуваат од работната единица, останува и понатаму да бидат внимателни и строго да ги почитуваат мерките и протоколите.

Имено, полициската статитстика потврдува дека во последното деноноќие на ова подрачје издадени се четири прекршочни платни налози за неносење заштитна маска.

Прочитај повеќе

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат

Захариева вели „не ги исмисливме ние“: Добрососедските односи се европски критериум за членство во ЕУ

Слободен печат

НАТО обзнани: Грција и Турција со „црвена линија“ за избегнување на конфликти на море или во воздух

Слободен печат

БиХ: Федералниот парламент по 30 години усвои Закон за безбедност при работа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Главно жариште на ковид-19 во Европа: Мадрид е првата европска престолнина што повторно оди во карантин

Слободен печат

Пендаровски во говор на 75. сесија на ОН: Постигнавме значаен напредок во учеството на жените во политиката

Слободен печат

Анти-ковид вакцината на „Модерна” нема да биде достапна до претседателските избори во САД

Слободен печат

Заев на 8 октомври на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Слободен печат

Полскиот министер за здравство со предупредување до нацијата: Можна е ескалација на пандемијата

Слободен печат

Рот со порака до Димитров: Ги исполнивте условите, преговорите треба да почнат што побргу

Слободен печат