Во Дебар три новозаразени и едно починато лице од Ковид-19

Три новозаразени и едно починато лице е билансот од состојбата со Ковид-19 во последното деноноќие во Дебар, со што бројот на заразени само во изминатите денови од овој месец е 24, а на починати две лица.

Од почетокот на пандемијата, на 26 февруари, кога беа дијагностицирани сопружници од селото Баланци, општина Центар Жупа, по нивното враќање од Италија, направени се над илјада тестови при што позитивен резултат е добиен кај 216 од нив, околу 90 отсто од Дебар.

Од вкупниот број 51 случај се во првата фаза од болеста, додека останатите 157 се во втората фаза, поточно од петти јуни, кога по точно педесет дена болеста се врати во ова подрачје, кога беше дијагностицира кај жена од село Долно Косоврасти.

Битката со невидливиот непријател ја добиле 83, ја згубиле осум, по четворица во двете фази, додека активни на болеста се 127. Поголемиот процент од нив се лекуваат амбулантски или во домашни услови, додека десеттина се хоспитализирани во здравствени установи во Скопје.

Прочитајте и...  Референдум во Швајцарија за слободното движење со ЕУ

-И понатаму апелираме строго да се почитуваат препораките за заштита, како од граѓаните, така и од деловните субјекти. Ова е нашата и светска нова реалност која бара од нас да ја користиме заштитната маска, да одржуваме физичка дистанца и примена на правилата за хигиена, порачуваат од општинскиот Оперативен штаб.

Врз основа на одлуката на Штабот, дебарските комуналци и пожарникари, двапати неделно вршат дезинфекција на главната и пофреквентните улици, како и на јавните површини во градот. Редовно секоја ноќ, комуналците ги мијат пофреквентните улици во градот.

Прочитај повеќе

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот