Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Во Дебар расте бројот на новозаразени со Ковид-19, но и на оздравени лица.

Во последното деноноќие потврдени се два случаи на новозаразени со Ковид-19, што е 23-ти случај во овој месец. Најголема бројка на заразени или 10 беше регистрирана на први август, кога за жал еден заболен почина.

Во последните 24 часа во списокот на оздравени впишани се осум пациенти или девет овој месец. Најмногу оздравени, од почетокот на пандемијата, беа регистрирани на 31 јули или 17 лица.

Со денес потврдените случаи вкупната бројка на заразени сега изнесува 221, од нив во списокот на оздравени се впишани 91, починати се осум (двајца овој месец), додека активни на болеста се 122 лица, од кои десеттина се хоспитализирани во здравствени установи во Скопје.

Прочитајте и...  Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Споредено со првата фаза од болеста, кога беа регистрани 51 случај на заразен, сите останати односно 170 се во втората фаза, поточно од петти јуни до денес.

Надлежните предупредуваат дека бројот на новозаразени ќе расте како последица на непочитување на препораките за одржување физичка дистанца и носење заштитна маска, потоа групирање, појава која е присутна, посебно на плажите на Дебарско Езеро, како и одржувањето мали веселби во домовите.

Дека дебрани на големо не ја почитуваат мерката за носење заштитна маска потврдуваат и последните статистички податоци на Одделението за внатрешни работи, според кои во изминатото деноноќие на 58 лица им се издадени прекршочни платни налози.

Прочитај повеќе

Земјотрес ја стресе Грција, почувствуван и во државава

Слободен печат

Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

Слободен печат

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Слободен печат

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради трката „Прв до врв”

Слободен печат

Референдум во Швајцарија за слободното движење со ЕУ

Слободен печат

Денеска одлука за четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Слободен печат

Облачно време со сончеви периоди

Слободен печат

Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Слободен печат

Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Слободен печат

Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Слободен печат

Десетина демонстрантки уапсени на протестите во Минск (ФОТО)

Слободен печат