8 C
Скопје

Во Центар санкционирани 84 возачи

Полицијата во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, при што на подрачјето на скопската Општина Центар се изречени вкупно 84 мерки, информираат од МВР.

– Од нив, 8 мерки се за управување под дејство на алкохол, 9 за непочитување на брзината на движење, 5 санкции се за возење без возачка дозвола, 6 за нерегистрирани и технички неисправни возила, 12 санкции се за користење мобилен телефон. Изречени се и 5 санкции за непрописно паркирани возила – соопштија од МВР.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, потецират од министерство, од каде апелират до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

Прочитајте и...  СЗО: Во изминатите 24 часа се заразиле 427.000 луѓе со ковид-19 во светот

Поврзани вести

Канада ја одобри вакцината на „АстраЗенека“

Слободен печат

Авганистанското МНР: Талибанците мора да ги исполнат своите обврски за странските трупи да се повлечат

Слободен печат

СЗО: Во изминатите 24 часа се заразиле 427.000 луѓе со ковид-19 во светот

Слободен печат

Мета бара Владата итно да ги рефундира средствата на граѓаните кои се лекувале во домашни услови и нова анти-ковид стратегија

Слободен печат

Фаучи: Конечно ќе можам да ја гушнам ќерка ми по една година

Слободен печат

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Слободен печат

Остави Коментар