Во Црна Гора 54 лица се во животна опасност поради инфекција со коронавирусот

Ковид-болница/илустрација фото: EPA/EFE

Педесет и четири пациенти со ковид-19 во Црна Гора се во животна опасност, соопштија од Клиничкиот центар на Црна Гора. Вкупната бројка на хоспирализирни таму е 130 пациенти, објавија подгорички Вијести.

Во Црна Гора, првата доза од вакцината против Ковид-19 примиле 55,9 проценти од возрасната популација и ревакцинирани се 52,2 проценти.  Масовната вакцинација во Црна Гора почна на 4 мај.

Извор: МИА

Видео на денот