Во чест на медицинските работници МНТ ќе одигра претстава

Македонскиот народен театар (МНТ) ќе ја одигра претставата „Говорна мана“ во режија на Драгана Милошевски-Попова во чест на белите мантили- медицинските работници. Изведбата е закажана за 14 октомври со почеток во 20 часот.

Ова е првата претстава што ќе се одигра во МНТ по паузата од пандемијата предизвикана од ковид-19.

-Ги покануваме хероите на ова време, лекарите и медицинскиот персонал од Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, ГОБ „8 Септември“, Детската болница – Козле, епидемиолозите и матичните лекари“, велат од МНТ.

МНТ ВО ЧЕСТ НА БЕЛИТЕ МАНТИЛИ Македонскиот народен театар на првата претстава, по паузата поради пандемијата, ги…

Publiée par Македонски народен театар sur Mardi 6 octobre 2020

Претставата „Говорна мана“ по текст на Горан Марковиќ премиерно беше изведена во март во 2017 година.

Прочитајте и...  Починаа 14 лица, уште 404 новозаболени од ковид-19 во Македонија

Според протоколот за работа на МНТ, претставите ќе се одржуваат исклучиво на големата сцена.

Поврзани вести

Во Косово има 186 новозаразени и две нови жртви од коронавирусот

Слободен печат

Пораст на бројот новозаразени во регионот, Хрватска рекордер со речиси 2.250

Слободен печат

Членовите на СДСМ на пролет ќе избираат претседател

Слободен печат

Нови 614 случаи на коронавирус во Србија, три лица починаа

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев за одлуките на Конгресот на СДСМ

Слободен печат

Бугарскиот премиер Борисов е позитивен на коронавирусот

Алек Стојковски

Остави Коментар