Во чест на Адеми: Динамо привремено го повлече дресот со број пет

Фото: ГНК Динамо

Дресот со број „5“ со кој настапуваше Аријан Адеми во Динамо Загреб ќе биде повлечен, објаи вечерва хрватскиот гигант.

Од Динамо потврдија дека Адеми е првиот играч во историјата на клубот за кого се повлекува еден број од употреба, но сепак бројот ќе биде повлечен само додека Адеми професионално игра фудбал.

„Свесни сме дека во фудбалот е неблагодарно да се повлече еден број. Гледајќи ја историјата на Динамо и легендите кои настапуваа за нашиот клуб и оставиле голема трага, бевме одлучни да не се повлекува ниту еден број. Сепак, клубот донесе одлука дресот со број „пет“ да биде повлечен се додека Адеми не престане активно да игра фудбал, односно додека не ја заврши кариерата. До тој момент дресот со број „пет“ ќе биде резервиран само за него“

„Ова е мал знак на благодарност кој можеме да го искажеме кон Аријан за се што направи во изминатите 13 години. Динамо на овој начин уште еднаш го истакнува значењето кое го имаше нашиот капитен во клубот“, стои во сопштението на клубот.

Адеми ќе потсетиме, кариерата ја продолжува во Кина во тимот на Пекинг Гуан со кој потпиша договор на три години за плата од околу 1.5 милион евра по сезона.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот