Во Чешка продолжена вонредната состојба поради Ковид-19 до 20 ноември

 Чешкиот Парламент одлучи да ја продолжи до 20 ноември вонредната состојба воведена на 5 октомври поради Ковид-19. Одлуката беше донесена со 86 наспроти 11 гласа во Парламентот.

Чешка, со 10,7 милиони жители, е меѓу европските земји со најсериозно зголемување на бројот на коронавирус-инфекции во Европа. Државата се бори со една од најбрзо растечките стапки откако вкупниот број на случаи се искачи на повеќе од 280.000, а смртните случаи надминаа 2.500.

Владата на премиерот Андреј Бабиш инсистираше продолжувањето да биде до 3 декември, но предлогот не беше прифатен.

Меѓу земјите во Европа што прогласија вонредна состојба се Шпанија, Франција, Полска… додека Белгија воведе строг карантин.

Прочитајте и...  Приватните болници и Армијата максимално ќе и помогнат на државата во борбата со ковид-19

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг му ja честиташе победата на Бајден

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Хаос на аеродромот во Шангај, терстирањето за ковид-19 излезе од контрола

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Драма меѓу две членки на НАТО во водите на Средоземното Море: Анкара протестира затоа што тимот на мисијата на ЕУ претресе турски брод на пат кон Либија

Илинка Иљоска

ВИДЕО: На тајна венчавка се собрале 7.000 луѓе без маски

И.И.

Претседателот ја губи поддршката за правната битка

Срѓан Ивановиќ

ЕУ го повикува Бајден да ги нормализира односите меѓу Вашингтон и Брисел

Слободен печат

Остави Коментар