Во центарот на Скопје недостигаат најмалку 4.000 паркинг места

Во центарот на Скопје има значително поголема побарувачка на места за паркирање во споредба со капацитетот на постојните паркиралишта. ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ), само во делот на паркинг зоните со кои стопанисува, во моментов забележува недостиг на 4.030 паркинг места.

Од ова јавно претпријатие за „Мета.мк“ велат дека располагаат со 5.173 обележани паркинг места на сите отворени и затворени паркиралишта со кои тие управуваат. Наспроти ова, бројот на активни кориснички договори за повластени паркинг карти за жители на општина Центар за прво возило во моментов изнесува 9.203.

Од „ПОЦ“ потенцираат дека надминувањето на проблемот со паркирањето во центарот на Скопје не може да се темели на драстично зголемување на изведбата на нови паркинзи, бидејќи аерозагадувањето и загадувањето на животната средина уште повеќе би се зголемило во иднина.

Прочитајте и...  Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

– Решението на проблемот го гледаме во подобрување на јавниот превоз и инфраструктурата на алтернативниот превоз (велосипеди, електрични тротинети) во градот Скопје – велат за „Мета.мк“ од „ПОЦ“.

Според нив, зголемувањето на бројот на паркинг места треба да се насочи исклучиво за задоволување на потребите на жителите од оваа општина. Во 2020 година, ова јавно претпријатие ќе изгради отворен монтажен паркинг со капацитет од 287 паркинг места во Дебар Маало позади општинските бараки. Со реконструкцијата на улицата „Орце Николов“ ќе се добијат дополнителни 80 обележани паркинг места во Дебар Маало.

Од „ПОЦ“ информираат дека на територијата на општина Центар има околу 220 хаварисани возила кои ги зафаќаат постојните паркинг места. И за нивното дислоцирање се бара решение, со што би се ослободиле дополнителни паркинзи за возилата.

Прочитајте и...  НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

– ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ веќе е во процедура за добивање простор за депо наменето за хаварисани возила. Откако ќе заврши процедурата, ЈП „ПОЦ“ ќе почне со оплеменување и уредување на просторот и ќе стартува со ослободување на паркиралиштата од возила кои не се во возна состојба – посочуваат од „ПОЦ“.

Според податоците на Државниот завод за статистика, граѓаните на општина Центар во изминативе пет години набавиле над 1.500 дополнителни автомобили. На крајот на 2018 година на име на жителите од оваа скопска општина биле регистрирани 23.415 автомобили. Наспроти ваквиот податок, во Скопје на крајот од минатата година биле регистрирани вкупно 149.484 патнички автомобили.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат