Во Британија најмногу заболени од мај, во еден ден речиси 4.000 нови случаи

 Велика Британија регистрираше речиси 4.000 новопотврдени случаи на инфекција со коронавирусот, најмногу во еден ден од мај, и поради тоа расте загриженоста дека земјата е на раб на второт бран на епидемијата.

Во претходните 24 часа беа регистрирани нови 3.991 заразено лице, значително повеќе од 3.105 претходниот ден.  Бројот на новоинфицирани лица објавен синоќа е повеќе од двојно поголем од оној пред неколку недели.

Властите неодамна забранија собири на повеќе од шест лица, и во затворени простории и на отворено.

Досега починаа 41.684 лица како резултат на инфекцијата во Велика Британија. Според тој критериум, Велика Британија е прва во Европа и петта во светот.

Прочитајте и...  Белорусија воведува санкции за 300 претставници на балтичките држави

Прочитај повеќе

Над милион Американци веќе гласаа на претседателските избори

Слободен печат

Пашинјан: Нема воено решение за конфликтот во Нагорно Карабах

Слободен печат

Белоруски информативен портал кој ги снимаше протестите доби забрана за работа

Слободен печат

СБ на ОН загрижен поради Нагорно Карабах, побара итен прекин на огнот

Слободен печат

Долниот дом на британскиот Парламент го одобри нацрт-законот за брегзит

Слободен печат

Гир: Земјава се движи во правилна насока, да се зголеми темпото во реформите за владеење на правото

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитров во Берлин на разговори за првата Меѓувладина конференција

Слободен печат

Последни подготовки пред стартот на онлајн учењето

Слободен печат

ЕУ бара од Турција да биде конструктивна во решавањето на спорот во источен Медитеранот

Слободен печат

Продолжува судењето за Тарегет-Тврдина со сведочење на новинари

Слободен печат

Одлуките на претседателот за вонредната состојба денеска пред пратениците

Слободен печат

Првата меѓувладина конференција се очекува до крајот на година, билатералната соработка во преден план

Слободен печат