22 C
Скопје

Во Бразил во еден ден од Ковид-19 умреле 2.000 лица

Во последните 24 часа во Бразил со коронавирус се заразиле нови 43.515 лица, со што вкупниот број на инфицирани во земјата од почетокот на пандемијата се зголеми на 12.953.597 лица. 

Во Бразил во последните 24 часа од коронавирус умреле 1.987 лица, јавија светските агенции.

Со овие податоци најголемата земја во Латинска Америка има најголем дневен биланс на жртви во светот. Досега во неа има 330.193 регистрирани смртни случаи од заразата.

Во последните 24 часа во Бразил со коронавирус се заразиле нови 43.515 лица, со што вкупниот број на инфицирани во земјата од почетокот на пандемијата се зголеми на 12.953.597 лица. 

Поврзани вести

Белгиски земјоделец „по грешка“ ја поместил границата со Франција

Слободен Печат

Заев: Правевме сѐ за час поскоро да ги обезбедиме вакцините

Слободен печат

Судењето за „Меѓународен сојуз” продолжува на 19 мај

МИА Агенција

ДКСК отвора предмети за „скалите на Шилегов” и претседателката на Судскиот совет и ја проширува истрагата за Рашковски

Слободен печат

ВИДЕО | Попризова: Младите се најголемите жртви на родово насилство

Франција започнува вакцинација на малолетни лица од 16 и 17 години со ризик од тешки болести

МИА Агенција

Остави Коментар