Во Бордо не се шегуваат со загадувањето: Избушени гуми на 220 возила

 Во текот на викендов, на неколку десетици сопственици на теренски возила во Бордо им беа избушени гумите од страна на членовите на движењето „Бунт против изумирање”, јави дописникот на МИА.

Активистите кои ги избушија гумите на возилата оставија пораки, со кои го објаснуваат нивниот гест.

– Ние избушивме гума од вашето возило, не го сфаќајте тоа дека е против вас, туку против вашето теренско возило загадувач, пишува во пораката.

Продажбата на џипови и теренски возила во Франција се зголеми седум пати за 10 години, според активистите овие возила се „огромни загадувачи и опасност за градот”.

Прочитајте и...  Во САД и Франција втор ден по ред висок број инфекции со Ковид-19

Поврзани вести

Во Косово има 186 новозаразени и две нови жртви од коронавирусот

Слободен печат

Пораст на бројот новозаразени во регионот, Хрватска рекордер со речиси 2.250

Слободен печат

Членовите на СДСМ на пролет ќе избираат претседател

Слободен печат

Нови 614 случаи на коронавирус во Србија, три лица починаа

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев за одлуките на Конгресот на СДСМ

Слободен печат

Бугарскиот премиер Борисов е позитивен на коронавирусот

Алек Стојковски

Остави Коментар