1 C
Скопје

Во БиХ уапсени три лица поврзани со тероризам, откриено нелегално оружје и експлозив

Најмалку три лица се уапсени во четвртокот во Босна и Херцеговина по налог на одделот за борба против тероризмот при државниот обвинител кој ги сомничи за илегална трговија со оружје и експлозив.

Од седиштетото на обвинителството на БиХ во Сараево соопштено е дека по нивен налог припадници на државната агенција за истраги и заштита (СИПА) спровеле рации и апсења во три жупании на подрачјето на Федерацијата БиХ.

Притоа се запленети оружје, експлозив и минско експлозивни средства за кое Обвинителството на БиХ се сомневаат дека биле наменети за меѓународно криумчарење и незаконски активности.

„Во екот на истрагата собрани се информации и докази дека уапсените, кои претходно се доведувани во врска со радикализирани лица, собрале одредено количество оружје и експлозив, чија набавка и држење на граѓаните воопшто не им е дозволена, со намера тие средства да ги прокриумчарат во земји од Европската унија каде би биле користени за вршење на кривични дела“; стои во соопштението.

Прочитајте и...  Грчко-албански односи: Хаг ќе решава за границата во Јонското Море

Од Обвинителството на БиХ наведоа дека поради интерес на истрагата засега не можат да објават дополнителни податоци за уапсените ниту за нивните планови.

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар