Во Беровско 62 лица со самоизилација, ниту еден со симптоми на коронавирус

На територијата на општина Берово во моментот има 62 лица, кои се во самоизолација и засега, ниту едно од лицата нема пројавено некакви симптоми на вирусот. Ова на денешната прес конференција го истакна градоначалникот на Берово, Звонко Пекевски кој во апел до граѓаните истакна сериозно да се сфати оваа здравствена благосостојба, со што и понатаму граѓаните на Берово ќе ги почитуваат мерките на Владата на РСМ, за спречување на појавата на зараза од КОВИД-19.

-Сакам да ја информирам јавноста дека според релевантен извор на стручната епидемолошка служба, на територијата на општина Берово, нема ниту едно лице, позитивно на КОВИД-19. Бројката од 62 лица кои се во самоизолација денес поради истекување на важноста на мерката се очекува да се намали, додека останатите благодарение на почитување на препораките немаат симптоми на коронавирус, рече Пекевски.

Прочитајте и...  НСП бара одговори од Чулев за набавката на 600 ремени за 300.000 евра во МВР

Работата на институциите, во интерес на јавното здравје, како што додаде ќе продолжи и во периодот што следи.

-Посебно апелирам, до лицата со одредени хронични заболувања кои се во поголем ризик од компликации да бидат особено внимателни и да ги следат доследно сите препораки за заштита од вирусот. Исто така, во овие тешки моменти, многу е важно, да не се создава непотребна паника и да не се шират непотврдени и неверодостојни информации, кои влијаат врз менталното здравје на населението и создаваат чувство на несигурност, страв, паника, непотребно и дополнително, рече Пекевски на денешната прес-конференција.

Додаде дека општината ќе продолжи со мерките за сузбивање на евентуалната појава од КОВИД-19 со редовни дезинфекции како на јавните установи така и на улиците во градот Берово и селските средини.

Прочитајте и...  Нови 38 случаи на коронавирус, три лица починаа

Прочитај повеќе

Богатите уште побогати: Богатството на руските олигарси расте и покрај корона кризата

Слободен печат

Нови 38 случаи на коронавирус, три лица починаа

Слободен печат

Платежните картички со пари од државата ќе се достават најдоцна до 3 јули

Чулев: СВР Охрид работи на идентификација на лицата кои учествуваа на Литијата и се поднесуваат соодветни кривични пријави

Слободен печат

Педофил намамил дете со слатки, а потоа го убил и го силувал неговиот леш (ФОТО)

Слободен печат

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Почина првиот здравствен работник од Ковид-19 во Македонија

Слободен печат

Корона дијалози: Здравствената не смее да прерасне во политичко – правна криза

Слободен печат

Остри критики за Министерот за безбедност на Индонезија откако го спореди коронавирусот со жените

Слободен печат

Златните резерви го спасија домашниот пазар во Србија

Слободен печат

Филипче: Лекарите специјалисти во болниците земаат помеѓу 85 и 170 илјади денари нето плата

Слободен печат

Италија ќе добие 170 милијарди евра од средствата на ЕУ фондот

Слободен печат