Во Австрија сомнеж за прв случај на бразилскиот сој на коронавирусот

По британскиот и јужноафриканскиот сој на тлото на Австрија најверојатно се појави и бразилскиот сој на коронавирусот. Во покраината Салцбург детално се анализира еден примерок за кој постои сомнеж дека е коронавирус од бразилскиот сој.

Австрија за да спречи ширење на новите соеви на вирусот претходно воведе контрола на излез од покраината Тирол. Ваква забрана кон Тирол воведе и соседна Германија, а беше дозволен излез само со негативен ПЦР тест.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц беше критикуван за воведување на овие мерки за заштита.

 

 

Прочитајте и...  Трамп: Нема да правам нова партија, тоа се лажни вести

Поврзани вести

Трамп: Нема да правам нова партија, тоа се лажни вести

Слободен печат

Оштетени штедачи на Еуростандард: Дали и докапитализацијата од 10 милиони евра е дел од криминалот?

Слободен печат

Румена Бужаровска до Коцарев: Претседателот на МАНУ шири лажни вести

Слободен печат

На скопскиот аеродром, 12 обвинети за употреба на фалсификувани потврди за ПЦР тестови

Слободен печат

Курц со критики за ЕМА: Побрзо одобрувајте ги вакцините

Слободен печат

„El Diablо“ ги запали страстите на Кипар: Упад и закани во државната телевизија по избор на „сатанистичка песна” за Евросонг

Слободен печат

Остави Коментар