Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Дозволено собирање на најмногу девет луѓе на отворено и затворено, откажување концерти и кино проекции во затворени сали, дозволени најмногу 20 лица на свадби, крштенки и погреби, задолжително работење на далечина за 40 отсто од вработените во приватниот и јавниот сектор, онаму каде што е изводливо, се дел од дополнителните мерки за областа Атика, поширокиот регион на Атина, кои ги соопшти заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас на денешната редовна прес-конференција за ситуацијата со Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Мерките, за кои рано утрово се разговараше и на состанокот со грчкиот премиер, стапуваат на сила во понеделник, а ќе важат до 4 октомври и се донесени поради тоа што од 4.084 активни случаи во Грција, повеќе од половина, односно 2.100 се во областа Атика, а 966 се во општина Атина.

Прочитајте и...  СДСМ: Со блокирање на новите мерки, ВМРО-ДПМНЕ директно го загрозува здравјето на граѓаните

Хардаљас рече дека податоците покажуваат дека во конкретната област постои голема раширеност на коронавирусот меѓу вработени во приватниот сектор (29,07 отсто од заразените). Веднаш зад нив, се пензионерите и невработените со по 13 проценти.

Препораката на грчката Влада до оние кои се над 65 години или припаѓаат на ранливите категории е во следните 14 дена да ги ограничат движењата, да избегнуваат користење на јавен превоз и да избегнуваат контакти со други луѓе.

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 339 нови случаи на Ковид-19, а починаа две лица, со што бројот на заразени се зголеми на 14.738, а на починати на 327 лица. 

Поврзани вести

Селма остана во Франција, родителите и роднините кои ја тепаа и истрижаа протерани во Сараево

Слободен печат

Брисел со продолжен полицискиот час, маските станаа задолжителни

Слободен печат

Двајца починати и 166 новозаразени од ковид-19 на Косово

Слободен печат

Две жени од Виница и Берово починаа на штипското Инфективно одделение

МИА Агенција

ВМРО-ДПМНЕ испрати телеграма со сочувство до семејството на Амди Бајрам

Слободен печат

Конференција за масовен и алтернативен туризам на Шар Планина

Слободен печат

Остави Коментар