Во американската држава Арканзас им забранија на транс-луѓето да користат јавни тоалети

Гувернерката на Арканзас, Сара Хакаби Сандерс, потпиша закон со кој се забранува трансродовите луѓт во државните училишта да ги користат тоалетите наменети за полот со кој се идентификуваат .

Тоа е прва од неколкуте американски држави кои се очекува да донесат слична забрана во морето закони низ целата земја насочени кон трансродовите луѓе.

Арканзас стана една од четирите држави со такви забрани во училиштата, а гувернерите во Ајдахо и Ајова се очекува да потпишат слични закони.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот