Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19

Нови 93 случаи, шестмина  оздравени и четворица починати, е билансот од последното деноноќие за состојбата со Ковид-19 во Албанија.

– Од направените 420 тестови на сомнителни случаи, позитивен резултат е добиен кај 93 од нив, што е највисока бројка од појавата на панедмијата на почетокот на март, од кога се направени 31.933 тестови. Вкупната бројка на заразени се зголеми на 3.371 лице, битката со опасниот непијател ја добија 1.881, ја изгубија 89,  а активни на болеста се 1.401лице,се наведува во соопштението на албанското Министерство за здравство и социјална заштита.

Во Лабораторијата за вирологија при Интитутот за јавно здравје може да се прават до 500 тестови дневно, поради тоа, Министерството за здравство најави дека деновиве ќе почне со работа нова лабораторија со капацитет од над илјада тестови дневно.

Прочитајте и...  Грчкитe гранични премини ,,Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Прочитај повеќе

Трамп: Штетата на карантинот е поголема од неговата корист

Слободен печат

Прв месечен раст на буџетските приходи во јули од почетокот на КОВИД-19 кризата

Слободен печат

Грчкитe гранични премини ,,Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Слободен печат

Трагедија во Малезија: Момче исчезнало, па му ги пронашле остатоците во стомак на крокодил (ВИДЕО)

Слободен печат

МТСП: Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од денес во три групи

Слободен печат

Ужас во Шведска: Дванаесетгодишно девојче настрада при престрелка, ја погодил залутан куршум

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Истражување: Италијанците со антитела за коронавирус шест пати повеќе од официјално заразените

Слободен печат

Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Миа Агенција

Регистрирани се 390 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Ураганот Исаја ја погоди Северна Каролина

Слободен печат

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат

Пецас денеска ќе ги соопшти промените во грчката влада

Слободен печат