Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Во исто време во списокот на оздравени се внесени 41 пациент или 3.268, додека, за жал, битката со опасниот вирус ја згубија четворица или вкупно 193 пациенти.

Нови 124 случаи на заразени со Ковид-19, 41 оздравени и четири починати лица е билансот од епидемиолошката состојба во Албанија во последното деноноќие.

-Во изминатите 24 часа направени се 500 тестови на сомнителни случаи, при што позитивен резултат е добиен кај 124 од нив, со што вкупната бројка на заразени од почетокот на пандемијата до сега се зголеми на 6.275.

Во исто време во списокот на оздравени се внесени 41 пациент или 3.268, додека, за жал, битката со опасниот вирус ја згубија четворица или вкупно 193 пациенти, изјави Марјета Дервиши од Институтот за јавно здравје.

Според неа активни на болеста се 2.814 лица, поголемиот процент се лекуваат амбулантски или во домашни услови.

Прочитајте и...  Воена состојба и мобилизација во Нагорно Карабах

Прочитај повеќе

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Деми Мур се уште влече трауми од „валканите нешта“ на кои ја принудувал поранешниот сопруг Ештон Кучер

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот