Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

 Повеќе од 8.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Африка вчера, со што вкупниот број на заразени на африканскиот континент достигна 1,44 милиони, соопшти Светската здравствена организација.

Според регионалната канцеларија на СЗО, во изминатите 24 часа починале уште 161 лице или вкупно 34.857. Досега се опоравија повеќе од 1,1 милиони луѓе.

Јужна Африка има најголем број на инфекции, 668.529, а повеќе од 16.000 луѓе починале. Повеќе од 102.000 луѓе се заразени во Египет и речиси 6.000 починале.

Во субсахарска Африка, најмногу заразени луѓе има во Нигерија, следува Гана.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Поврзани вести

Инцидент во Францускиот конзулат во С. Арабија: Ранет стражар, уапсен напаѓачот

Сашко Димовски

ВИДЕО | Пауновски: Терасите на кафеаните ќе работат како досега сè додека не се донесат нови протоколи

Слободен печат

ВИДЕО: Николовски: Инспекторите ќе може да затворат угостителски објект доколку не се запазени протоколите

Слободен печат

ВИДЕО| Пендаровски: Неспорна е релацијата меѓу аерозагадувањето и пандемијата

Слободен печат

Универзална сала сепак нема да се руши, Владата со 2 милиони евра ќе помогне да се обнови

Софија ќе признае македонски јазик и идентитет ако Скопје признае бугарски темели на јазикот и идентитетот

Ана Анастасовска

Остави Коментар