Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди, брат на 35. претседател на САД, Џон Ф. Кенеди, и нејзиниот осумгодишен син, се водат за исчезнати откако в четвртокот вечерта повикале помош откако веслале во кајак во Заливот Чесапик, Мериленд, јавија американските медиуми.

Според Си-би-ес њуз, потрагата по 40 годишната Мејв Кенеди Мекин и нејзиниот син Гидеон, во четвртокот навечер и вчера биле неуспешна. Крајбрежната гарда на САД и пожарната служба во округот Ен Арундел, воделе молскавична потрага со чамци и хеликоптер и в четвртокот вечерта во водите на заливот нашле само превртен кајак и весло.

Кајакот се совпаѓал со описот за пловилото со кое жената и детето испловиле од домот на семејството кој се наоѓа на брегот на заливот.

Прочитајте и...  Собјанин: Маските ќе мора да се носат најрано до октомври

Сопругот Дејвид Мекин, изјави несреќата настапила откако децата во дворот си играле со топка која паднала во водата. Неговата жена Мејв со синот отишле по топката со кајак.

-Тие едноставно отишле подалеку отколку што можат да се справат и не можеле да се вратат назад, изјави Мекин.

Од пожарната изјавија дека и покрај тоа што спасителите пристигнале пет минути по повикот, тие не можеле да го видат кајакот.

-Водените струи беа прилично силни, и нив брзо ги снема, изјавија од пожарната служба. Заливот в четвртокот била мошне разбрануван и било ветровито.

Крајбрежната гарда и пожарната служба ја продолжиле потрагата и вчера, но без успех.

-Постои ситуација тие воопшто да не бидат најдени, изјави синоќа официјално лице од потрагата.

Прочитајте и...  Таравари: ДУИ продава магла, ВМРО не ги казнува граѓаните, СДСМ делат маски - Политичка влада што поскоро тоа подобро (ВИДЕО)

Медиумите известија дека службите денеска ја прекинале потрагата. Мекин и нејзиниот син се прогласени за исчезнати.

Прочитај повеќе

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат

Белата куќа: Единствено Трамп има право да се повика на Законот за бунт

Слободен печат

Eрдоган ја зголеми поддршката за либиската Влада

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите во своите домови, започна 80-часовниот карантин

Слободен печат

Вашингтон тајмс: Антифа со месеци подготвувала бунт против властите во САД

Слободен печат

СЗО го промени ставот: Mасовните собири не се само рекреативни настани, туку значително влијаат на менталното и физичко здравје

Слободен печат

Ослободен Американецот кој две години беше во затвор во Иран

Марина Дамческа

Уште едно убиство во САД: Полицаец уби демонстрант со пет куршуми

Слободен печат

Граѓани во Тирана, Драч и Валона излегоа на протестен марш против сексуалното насилство

МИА Агенција