Внимавајте со диетите: Метаболизмот е побавен со секој загубен килограм!

Најтешко слабеат оние кои сакаат да „симнат“ малку килограми, поточно 2 – 3 килограми, а вежбањето туку не помага многу, тврдат истражувањата.

Поточно, ако се борите со вишокот килограми, добро е да знаете дека намалениот внес на калории дава поголеми резултати отколку вежбањето.

Се разбира, вежбањето има куп предности, но новото истражување вели дека за да ослабнеме најважно е да го намалиме внесот на калории, односно да елиминираме од дневното мени најмалку два омилени газирани пијалаци и големината на оброците да ја намалиме на половина.

Истражувањето покажува дека вежбањето не е најважно за слабеење, но од друга страна, лицата кои се активни многу помалку се во опасност да се здебелат. Вежбањето влијае на зголемување на апетитот, тврдат нутриционистите, зашто нашето тело си ги сака „назад“ изгубените калории. Оттука специфичната храна која влијае на забрзување на метаболизмот е поделотворна отколку теловежбите.

Прочитајте и...  Нешто вкусно за целото семејство - Портокал колачиња

Кога ќе почнете да губите килограми, метаболизмот се забавува, па многу луѓе веруваат дека ќе го забрзаат со вежбање. Меѓутоа, истражувањето вели дека, без разлика на тоа, метаболизмот останува побавен и „погладен“, па затоа губењето на килограми станува сè потешко. Секако, ова не значи дека треба да се откажете од вежбање.

Прочитај повеќе

Бујно деколте и долги нозе: Јелена Карлеуша во бомбастично издание за снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Слободен Печат

Пејачката Кајли Миног го прослави својот 52-ри роденден! (ФОТО)

Слободен Печат

Вереницата на Кристијано Роналдо не престанува да провоцира: Објави фотографија од која ќе се препотите (ФОТО)

Васко Спасоски

Трикот на Клои Кардашијан за постигнување совршен задник! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко објавува ваква фотографија: Погледнете зошто Анастасија Ражнатовиќ доби стотици комплименти! (ФОТО)

Васко Спасоски

Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Моден камелеон: Сите стилски трансформации на Шарлиз Терон! (ФОТО)

Слободен Печат

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат