ВНИМАВАЈТЕ: По новиот автопат низ Грделица нема да можете да возите побрзо од 100 км/ч

Она што е извесно, а поврзано со делницата на автопатот Коридор 10 е дека брзината на движење на возилата е ограничена на 100 километри на час на самиот пат, односно 80 км/ч во тунелите, иако минатата година на сила стапи законот според кој брзината на движење на автопатите во Србија е зголемена на 130 км/ч.

„Наведеното ограничување на овој дел од автопатот е такво поради безбедност на сите патници, бидејќи станува збор за најтешка делница која се состои од 36 мостови, 2 најголеми тунели, а самата траса на автопатот во неколку наврати поминува од едната на другата страна на Јужна Морава, премостувајќи го магистралниот и регионалниот пат, како и меѓународната железничка пруга“, велат во „Коридорите на Србија“.

Прочитајте и...  Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Како што додаваат, споменатата делница на автопатот низ Грделичката клисура проектирана е за брзина на отворената траса, поради сложените теренски услови во Грделичката клисура.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат