Внимавајте како спиете: Позицијата влијае на вашиот сон!

Да се ​​има добро и правилно држење на телото, ноќ и ден, значи да се одржи главата во правилна положба во однос на остатокот од телото.

Не е непознато дека огромното мнозинство на луѓе се борат со лошо држење на телото, но многумина не знаат дека можеме да имаме лошо држење на телото додека спиеме.

Позицијата во која спиете е навика од која е многу тешко да се ослободите и која бара многу напор да се промени. Но, факт е дека различните позиции во кои спиете имаат различни ефекти врз држењето на телото и, според тоа, врз квалитетот на спиењето.

Која позиција е најдобра за квалитетен сон?

Спиењето на стомак создава голем притисок врз ‘рбетот и го корегира неговото природна искривување, што доведува до болка во грбот и вратот. Иако спиењето на грб ортопедите го претпочитаат отколку да спиете на стомак, тоа може да доведе до апнеја или респираторен застој.

Прочитајте и...  Сузана Манчиќ: За осум дена ослабев пет килограми, еве што треба да јадете

Ова е причината зошто ортопедите препорачуваат да спиете на страна со перница помеѓу колената. Кога станува збор за страната на која спиете, некои експерти се залагаат за промена на страната за да се избегне нерамнотежа и болка во мускулите, додека некои веруваат дека е најдобро да спиете на левата страна. Спиењето на десната страна предизвикува блокада на циркулацијата, а спиењето на левата страна му овозможува на срцето нормално да испумпува крв.

Поврзани вести

Тијана Дапчевиќ го напушта Белград: Конечно ќе ѝ се оствари желбата да има куќа и двор

Слободен печат

Сузан Сарандон открива: Шер ја доби мојата улога затоа што спиеше со продуцентот!

Слободен Печат

Заразените со ковид-19 не можат да ги почувствуваат овие две ароми

Слободен печат

Крај на четиригодишната судска битка Пит – Џоли: Еве кој ќе има старателство над децата

Слободен Печат

Дневен хороскоп за четврток, 22 октомври

Слободен печат

Препознајте ги предупредувачките симптоми на Алцхајмеровата болест

Слободен печат

Остави Коментар