ВНИМАВАЈТЕ КАДЕ СЕ ВРАБОТУВАТЕ ВО ХРВАТСКА: Девојка му возвратила на работодавецот, а тој физички ја злоставувал

Девојка која во екот на летната сезона работела во Хрватска во близина на Дубровник, доживеала лошо искуство кое го споделила на Фејсбук групата „Вработи се во Дубровник“, пишува Курир.рс 

„Пет месеци работев во еден ресторан во Дубровниок за пет и пол илјади куни (750 евра) и сместување, без слободен ден, а во недела работев по цел ден. Само еднаш ме пуштија да си одам дома на шест дена, бидејќи морав да полагам испит. Психички експлодирав секојдневно и бев доведена на раб од лудило“, напишала во споменатата Фејсбук група оваа поранешна работничка во ресторан на Бргат.

„Ме погоди во нешто што многу ме боли, на што секако возвратив. Инаку, признавам дека имам јазик „како лошата“, но на неправда никогаш не сум останала должна, а тој тој ме нападна физички, ме удри во глава, ме трескаше од ѕид. Навредите кои ми ги упати не се важни бидејќи се приватни, и не сакам да ги изнесувам во јавноста“, пишува оваа девојка за својот однос со тамошниот работодавец, предупредувајќи ги луѓето да внимаваат каде се вработуваат.

Прочитајте и...  Израелски полицајци убија невооружен Палестинец со посебни потреби

„За тие пари чистев, а бев и хаусмајстор и келнер, а не верувам дека некој би го сакал тоа. Сега се враќам дома, а се уште не сум се подобрила од шокот. Синоќа го примив најсилниот седетив кој ме онесвести кога бев потресена“, пишува таа и додава дека случајот го пријавила во полиција, а најавила и пријава во Државниот инспекторат.

Прочитај повеќе

Немало потреба од полиција, 14 бриса се земени од семејството, 200-те присутни на погребот се идентификуваат

Мирослава Бурнс

Во Чаир и Бутел најмногу новозаразени од коронавирус

МИА Агенција

Шекеринска: Избори на 5 јули

МИА Агенција

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

МИА Агенција

Двајца починати и 62 новозаразени од ковид-19

МИА Агенција

Мухамед Зекири позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ангеловска: Ќе има измени во протоколите за кафулињата

Слободен печат

Бектеши: ДУИ останува на ставот дека е потребен консензус за датумот за избори

МИА Агенција

Македонец од Белгија сведочи: Пред да се заразам мислев дека ковид-19 е само обичен грип

МИА Агенција

Идната недела треба да почне издавањето на картичките „Купувам домашно”

МИА Агенција

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

МИА Агенција

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари

МИА Агенција