Внимателно: Поради обилниот дожд појава на одрони на патот М. Каменица – Кочани

Полиција сообраќај
Сообраќајна полиција /Фото: МИА

Силниот дожд што го зафати каменичкиот регион повторно создаде проблеми долж патниот правец М. Каменица – Кочани, каде на повеќе места се забележани одрони.

Од „Македонија пат“ апелираат до возачите за внимателно движење по влажниот коловоз, и додадоа дека поради одроните, нивни екипи ја санираат состојбата на најкритичните места.

– Освен одроните имаме дојава за паднато дрво на патот во близина на селото Истибања. Наши екипи ќе ја следат ситуацијата и во зависност од потребите ќе продолжат со интервенции онаму каде е најпотребно, истакнаа од „Македонија пат“.

Невремето претходно создаде проблеми и во Пехчевскиот регион, каде имаше прекин во снабдувањето со електрична енергија и одрони на одредени делници од патот Делчево – Пехчево.

Извор: МИА

Видео на денот