Внимателно: Не им дозволувајте на милениците да пијат вода од бара

Фото: Pexels

Повеќето кучиња ја користат секоја прилика да си играат во застојана вода или да пијат од бара кога се жедни.

Сепак, тоа може да биде опасно за нивното здравје, бидејќи во застојана вода се развиваат штетни и опасни бактерии и токсини, предупредува „Сан“.

Најчеста бактерија која се наоѓа во барите е лептоспирозата. Тоа може да предизвика сериозни последици по здравјето на кучето, вклучително и хронично заболување на бубрезите или црниот дроб. Ако не се лекува, болеста е секогаш фатална.

Лептоспирозата се пренесува преку урината на стаорците, а глодарите обично користат бари за капење и пиење.

Фото: Pexels

Друга особено опасна бактерија е џардија, паразит кој ги напаѓа цревата и предизвикува тешка дијареа.

Симптоми кои може да укажуваат на присуство на џардија се: повраќање, драстично губење на тежината и гадење. Ако ова не се лекува, здравјето на кучето ќе се влоши и може брзо да умре.

Затоа е добро сопствениците на кучиња да ги чуваат своите миленици подалеку од барите, а после прошетка – темелно измијте ги нивните шепи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот