10.8 C
Скопје

ВМРО-ДПМНЕ: За сите има вакцини за Македонија не

Бројката на починати од корона се движи кон 3.500, бројката на новозаразени секој ден се зголемува, газиме во третиот бран, сите се вакцинираат, ама не и Македонија, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Неспосбноста на Филипче и Заев да набават вакцини резултира со починати граѓани, резултира со тоа Македонија да е на дното на светската листа по вакцинирани лица. Според податоците на Блумберг, Македонија е на 118 место од 122 држави. Македонија е на дното! Пред нас се сите држави од регионот. Србија високо котира на листата, а се подготвува за производство на руската вакцина, додаваат оттаму. 

Според нив вакцини од КОВАКС механизмот пристигнуваат во други земји, ама не и во Македонија.

-Кенија доби еден милион вакцини, Руанда 340.000 вакцини, Судан 800.000, Гамбија 36.000 вакцини, Сенегал 324.000 вакцини. Пред неколку дена Молдавија, која не е земја членка на НАТО, ниту е блиску до почеток на преговори со ЕУ доби 21.000 вакцини од ЕУ. Филипче и Заев велат немало вакцини во светот затоа нема и во Македонија?! Кого лажат? Можеби ги нема посакуваните количини, ама вакцини има за сите оние кои се заинтересирани да ги набават и тоа го сториле на време. Одговорност за ваквото однесување мора да има, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар