19 C
Скопје

ВМРО-ДПМНЕ за Рашковски: Скандали не се покриваат со оставка

По оставката на поранешниот Генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара „до крај да бидат истражени аферите во кој тој наводно е вовлечен, како и да биде испитана неговата имотна состојба“.

Од таму велат дека и поранешните директори на Фондот за здравство и Агенцијата за европски образовни програми , Ден Дончев и Лидија Димова, си поднеле принудни оставки, но без санкција.

Рашковски денеска поднесе оставка од функцијата во Владата, за, како што вели, „да го сочува достоинството и интегритетот“. Рашковски беше посочуван од опозицијата за низа афери за кои дел преземаа чекори Антикорупциската комисија и Јавното Обвинителство. Рашковски се поврзува со случаите Леонардо, Хеликоптерска единица, Софтвер, Џип..

„Изнудената оставка на Рашковски пропратена со арогантен напад на јавноста не е преземање на одговорност. Овие милионски скандали не се покриваат со оставка, потребана е одговорност и судска разврска“, реагираше денеска ВМРО-ДПМНЕ по оставката на Рашковски.

Поврзани вести

Филипче: Нема ништо тајно и сомнително при набавката на кинеските вакцини

Слободен печат

Заев очекува Косово да го испочитува меѓународното право и да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Слободен печат

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

МИА Агенција

Заев: Дигитализацијата е давање шанса на развојот, учебници ќе има

Слободен печат

Муслиу за СП: Македонија може да стане и членка на САД, имаме опции кон Западот

„9 Мај“ – нов парк во Аеродром

Слободен печат

Остави Коментар