1 C
Скопје

ВМРО-ДПМНЕ: Во која друга земја во светот мртовци и пациенти се лечат во иста просторија?!

Во која друга земја во светот во една иста просторија има мртовци и пациенти кои се лечат. Тоа за жал се случува во битолската болница во Македонија. Тоа е последица на распаднатиот здравствен систем кој сто е продолжение на случаите каде во двор на болница се земаше инфузија, пациент во Штип почина поради недостаток на кислород, пациентка од Струга почина во дворот на охридската болница, само затоа што не ја пуштија да се лечи, велат од опозицијата.

-Вистината е дека Филипче ја лаже јавноста дека болниците се отворени за сите пациенти. Во болницата 8 септември не примаат пациенти над 70 години. Овие луѓе се оставени да умрат во немилост од државата. Вистината е дека Филипце ја лаже јавноста кога вели дека ја има ситуацијата под контрола кога нема ништо под контрола. Заради неспособноста на Филипче со денови се чека за тестирање, а уште толку за да се добијат резултатите. Дополнително луѓето се позајмуваат за да можат да се тестираат, а додека чекаат резултати остануваат и без работа. Сведоштвата кои ги слушаме од луѓето секојдневно, а кои и неретко ги пишуваат и на социјалните мрежи се траорни. Филипче не успеа да се справи со коронакризата. На секаде ни се случува хаос, а Македонија е рекордер по бројот на умрени на милион жители, ни умираат луѓе буквално на секој саат од КОВИД 19. Филипче и Заев се главните кривци што се губат животи- потенцираат оттаму.

Прочитајте и...  Во ковид центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 20 пациенти, вкупно се лекуваaт 274 болни

Јавноста вчера беше вознемирена од морбидни фотографии од битолската болница на коишто се гледа дека двајца починати пациенти прекриени со чаршаф се во иста болничка соба со двајца живи пациенти кои примаат инфузија.

ФОТО | Морбидни фотографии од битолската болница: Двајца починати и двајца на инфузија во иста болничка соба

Поврзани вести

Царовска: Со новите образовни програми да ги поттикнеме поттикнеме најмладите критички да размислуваат и да фатат чекор со нивните врсници во најразвиените земји

Слободен печат

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО: Извлечени седум од 22 кинески рудари затрупани пред две недели

Слободен печат

СДСМ: Стандардот на припадниците на Армијата и понатаму ќе расте

Слободен печат

Џонсон се радува на соработката со Бајден

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис и целосен консензус

Слободен печат

Без струја утре Аеродром и Бутел

Слободен печат

Остави Коментар