ВМРО-ДПМНЕ: Со Заев Македонија нема европска иднина

ВМРО-ДПМНЕ победи во 41 општина и освои повеќе пратеници отколку СДСМ без коалициониот партнер Беса и покрај недемократската атмосфера и масовен поткуп кој екипата на Заев го правеше во текот на кампањата, реагираат од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

-Влада на Заев ќе значи дополнително тонење на економијата и распламтување на здравствената криза, нешта со кои тој и СДСМ покажаа дека ниту знаат ниту можат да се справат. ВМРО-ДПМНЕ е партијата која доби поддршка кај народот и која ќе се справува со сите предизвици пред кои е исправена Македонија и народот. Блескањето на Заев ја урниса Македонија, па сме доведени во ситуација државата да нема пари после септември. На тоа мора да се стави крај- наведуваат во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Заев е последниот остаток од транзицијата кој мора да биде поразен, истакнуваат оттаму, затоа што со таков политичар Македонија нема европска иднина, затоа што истиот е антипод на европските вредности.

-Покажа во овие три години дека ниту економски успеси немаше, немаше ниту правда, немаше ниту борба против криминалот, туку напротив беше носител на сите порази, неуспеси на Македонија и на крајот на краиштата беше синоним за корупцијата- велат од партијата.

Заев: Мицкоски е аутсајдер, a ВМРО-ДПМНЕ и на овие избори покажа дека е заробена од груевизмот

Видео на денот