13 C
Скопје

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ќе биде запаметен како градоначалник кој повеќе сруши отколку што изгради

Петре Шилегов ќе биде запаметен од скопјани како најлошиот градоначалник во историјата на Скопје, како човек којшто сруши повеќе отколку што изгради!

Навистина не можеме да се изначудиме на омразата и презирот на Шилегов на се што е направено пред него, веројатно поради фактот што нема ама баш ништо направено и изградено во неговиот мандат.

– Во неговиот мандат нема ни 10 % реализација од неговата изборна програма, ама затоа за рушење на тоа направено пред него е прв. Досега го отстрани споменикот на Андон Лазов – Ќосето, се закануваше дека ќе рушел фасади, за сега да отстранува галии од коритото на Вардар, иако за тоа нема докрај завршена правна постапка. Со ова негово неодговорно однесување, тој може Градот Скопје да го направи подложен на судски спорови и да ги чини граѓаните милиони евра.

Прочитајте и...  Русија прогласи двајца бугарски дипломати за персона нон грата

– Не му чинеа кинеските автобуси набавени за ЈСП, со кој всушност целосно се обнови возниот парк и се овозможи револуција во работењето на автобускиот превоз во Скопје.

– Не му чинеа оставените проекти за Универзална сала и Зоолошката градина, па еве 4 години подоцна на терен од новите проекти на Петре нема ни трага ни глас

– Не ми чинеше градската куќа бидејќи не можеше да ја собере армијата на партиски вработувања со кои ја преполни администрацијата. Истата ја продаде, замена нема, а во сред пандемија градската администрација работи под ризик во супстандардни услови.

– Не им чинеше Плоштадот Македонија и новата модерна џампинг џет површинска фонтана, која е една од најубавите во регионот. За денешната нејзина состојба, наместо целосната негрижа и неквалитетно одржување, Петре секако ги обвинува неговите претходници.

Прочитајте и...  Мицкоски: Пасошите на Спасовски се уште се во посед на мафијашите, може тие се уште ги користат

На Шилегов многу работи не му чинеа оставени од неговите претходници, ама судејќи по мизерниот степен на реализација на сопствената програма, очигледно и неговите проекти „не му чинат”, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Шилегов за грчки Етнос: Се надевам дека коњот ќе биде отстранет од плоштадот во Скопје

Поврзани вести

Ивановска: Уставните судии се должни да ги почитуваат членовите од законот кои се однесуваат на судирот на интереси

Слободен печат

Навални е многу слаб, адвокатите бараат тој да биде пренесен во цивилна болница

Слободен печат

Богоевски: Прашањето со легализација на марихуаната се сведува на политичка борба помеѓу премиерот Заев и ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Фрчат кривични пријави за дело со кое се овозможи плата за илјадници граѓани

Возраста поважна од здравствената состојба – Хронично болните и лицата со ретки болести на опашката од редот за вакцинација

Слободен печат

Албанија: Комитетот на експерти објави дека заразените и лицата со симптоми нема да гласаат

Слободен печат

Остави Коментар