ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Опозициската партија ВМРО–ДПМНЕ ниту ги потврдува ниту ги демантира написите на порталите на албански јазик „Лајм“ и „Тетова Сот“ дека со ДУИ се пред договор за влада со премиер Албанец.

-ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме- велат од ВМРО-ДПМНЕ за „360 степени“.

Уште пократок одговор порталот добил од Бујар Османи од ДУИ.

-Немам коментар- напишал Османи во СМС-порака за „360 степени“.

Поралот „Лајм“, повикувајќи се на партиски извори, објави дека Али Ахмети и Христијан Мицкоски се согласиле дека прв премиер ќе биде Лазар Еленовски, кој ќе се декларира и за Албанец и за Македонец. На овој начин ДУИ ќе има образложение дека го реализирала барањето за премиер Албанец, а и во членството на ВМРО-ДПМНЕ нема да има револт, затоа што за Еленовски ќе биде јасно дека „изјавата дека е Албанец е само за потребите на дневната политика“.

Прочитајте и...  Унгарија го поддржува Косово, обврските за визна либерализација се исполнети

Порталот „Тетова Сот“, пак, напиша дека, според нивните извори, со договорот ВМРО-ДМПНЕ се согласила со партијата на Али Ахмети да му се дадат две години на премиерот на ДУИ и две на оној на ВМРО-ДПМНЕ.

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Прочитај повеќе

Бектеши до Касами за двојазичноста: Гласавте за владината програма, а не сте ја прочитале

Членови на ВМРО-ДПМНЕ, сведоци во „Титаник” не се сеќаваат дека донирале по 1.000 евра за партијата

Горан Наумовски

„Протекоа“ документи за газдата на Челзи: Абрамович донирал на израелска група која гради населби на палестинска територија

Слободен печат

Ни претстои викенд со поројни дождови, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

Рот со порака до Британците: Драги пријатели во Лондон, престанете со игрите, времето истекува

Слободен печат

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат

Бектеши: Главна цел е да го подигнеме животниот стандард на нашите граѓани на ниво на европските развени земји

Слободен печат

Деветчлено семејство бара помош за обнова на куќата што изгоре во пожар

Слободен печат

Одложено судењето за браќањата Усеини, братот на Нефи префрлен на клиника поради покачен притисок

Слободен печат

Годишно десетина велосипедисти го губат животот во сообраќајки во државава

Слободен печат