ВМРО-ДПМНЕ: Нема да не изненади ако се потврдат некои шпекулации дека власта крие новозаболени, за да не се добие впечаток дека нема услови за избори на 5-ти јули

Дали власта ги фингира бројките на заразени за да се креира лабава атмосфера на новото нормално на Заев. Власта вечерва ги коригираше бројките на новозаразени од коронавирусот во Македонија. Како 67 станаа 76 ново заболени. Тоа се човечки животи, а не бројки, велат во партиското соопштение од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

-Дали власта ги фингира бројките и со јавноста споделува фингирани извештаи за бројот на заболени во државата, со задни намери и остварување на политички цели? Дали намерно се дозира бројот на заболени со цел да создадат привидна состојба на контрола над ситуацијата и да се затскрие фијаското кое Владата на СДСМ го доживува во борбата со заразата? Нема да не изненади ако се потврдат некои шпекулации дека власта крие новозаболени и ги дозира со цел да не се добие впечаток дека нема услови ни на 5-ти јули да се одржат избори и да се исполнат инструкциите на Зоран Заев за да се креира лабава атмосфера на новото нормално- велат оттаму.

Прочитајте и...  САД формира специјална група за борба против кибер измами

Срамно, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ, е со една таква леснотија да се споделуваат вакви сензитивни информации со јавноста, заборавајќи дека станува збор за човечки животи, судбини, стравови и сериозни предизвици со кои се соочуваат македонските граѓани.

-СДСМ уште од првиот момент на ширење на епидемијата се занимава со политика наместо со заштита на здравјето на граѓаните. За власта политичката кариера на неколкумина е поважна од животите на македонските граѓани. Народот гледа, народот гласа, народот казнува, а најголемата казна следува на следните избори кои ќе стават крај на криминалната политичка кариера на Зоран Заев- стои во соопштението.

Прочитај повеќе

Лукашенко: На Белорусија и се заканува распаѓање

Слободен печат

Стојаноска: По 15 јули се обврзуваме на проекти во културата и дигитализација на културното наследство

Слободен печат

Во Дебар 17 новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Брнабиќ: Најлош ден за Србија, заразени 386, починати 18 лица

Слободен печат

Шекеринска во Ресен: Договорот од Преспа стави меѓународен печат на македонскиот јазик (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Велес регистрирани три новозаболени со Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Антикорупциска отвора предмет за владината парична помош за здруженијата и фондациите

Слободен печат

Спасовски – Петровиќ: Црна Гора е една од најблиските и најбратските партнери на Северна Македонија и така и ќе остане понатаму

Слободен печат

Во Грција активни два шумски пожари

МИА Агенција

ДУИ бара Уставен суд да овозможи регистрирање на лица во изолација за гласање и деновите до 15 јули

Слободен печат

Холандската Централна банка ја истражува сопствената улога во трговијата со робови

Слободен печат

Света Софија во Истанбул повторно ќе биде џамија

Слободен печат