8 C
Скопје

ВМРО-ДПМНЕ: Не може курир да биде виновен за тоа што бандитската власт на Заев владее со судството

За нефункционалноста на системот власта секогаш бара изговори и виновници во други, а не во самите нив, а тоа го покажува и последниот случај со 1.500 налози пронајдени во фиока, реагираше денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Не може курир да биде виновен за тоа што бандитската власт на Заев владее со судството, бидејќи администрацијата, куририте и портирите се само извршители, а вина да нема врвот на раководителите во една институција. Јасно се знае кој каква улога има во хиерархијата на судовите и обвинителствата и кој има одговорност доколку предметите застаруваат. Постои случај за физички напад на службено лице со тешки телесни повреди сторен во февруари 2018 година, а првото рочиште за таков случај да биде закажано на 25.01.2021 година, после три години. Тоа е недозволиво и за тоа не може вина да се бара кај портирот или курирот во институцијата. На крајот на краиштата задоцнетата правда е исто што и немањето на правда или стимулирање на насилниците и криминалците против општеството и чесните граѓани заради ситни интереси или платени судии и обвинители“, реагираше ВМРО-ДПМНЕ со соопштение.

Прочитајте и...  Ем се бараат „кртовите“ на Мијалков, ем пак течат информации

Оттаму додаваат дека се потребни силни подзаконски акти, правилници и роковници со кои ќе се обезбеди ред и прецизни патеки по кои ќе се постапува според тежината на делото со строги и прецизни рокови и санкции ако истите се пробиени или злоупотребени од судиите или обвинителите.

Раководителката на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска утрово обелодени дека во фиоката на курир кој починал, биле откриени преку 1.500 платни налози за прекршоци и за мандатни казни, со што државниот Буџет е оштетен за 20 милиони денари.

– Јас сум за прочистување на судството и на обвинителството, но да се откријат причините зошто застаруваат предмети, зошто имаме постапки по 15 години, кои се причините за тоа. Но, кога зборуваме за обвинителството и судството нам ни треба пошироко прочистување, да се види администрацијата како работи. Пред некој ден од Судскиот совет добив известување дека починал некој курир и кај него во фиока се откриени преку 1.500 платни налози, за прекршоци, за мандатни казни… и со тоа за 20 милиони денари е оштетен буџетот. И тоа зборувам за еден вработен само, кој знае колку има други вакви случаи. Затоа сметам дека треба да има дополнување на одредени закони, на Законот за кривична постапка, на Кривичен законик , Законот за управните судови, мора некои работи да претрпат измени за да бидеме поефикасни, без разлика за кој суд станува збор – рече Русковска во емисијата „Стадион“ на Канал 77.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Заев: Не постои такво нешто да си легнете како Бугари и да се разбудите како Македонци!

Во емисијата гостуваше и министерот за правда Бојан Маричиќ кој рече дека според планот на Владата за реформи во судството важно е да се испитаат сите реалции на еден судија и на еден обвинител. Тој се согласи дека треба да се види и улогата на администрацијата и на стручните служби.

– Коруптивното однесување е најчесто организирано, па затоа има вмешани и вработени од администрацијата. Најверојатно за одредена мала парична награда, службеник не вршел достава на платни налози, но не верувам дека службеникот може сам да го прави ова. Обично тоа е заеднички потфат и затоа мора да се реформираме – истакна Маричиќ.

 

 

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО I  Руски дипломати ја напуштија Северна Кореја туркајќи вагонче од воз

Слободен печат

ВИДЕО: Воздушниот напад на Бајден врз Сирија – симболичен гест, вовед во војна или нешто друго?

Слободен печат

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Остави Коментар