ВМРО-ДПМНЕ на мисла да иницира постапка за импичмент на претседателот Пендаровски

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се изјасни дека нема да даде поддршка за петте одлуки за вонредна состојба што го прогласи претседателот Стево Пендаровски, а сега размислува да иницира и постапка за импичмент во Собранието.

– Вонредните состојби не беа во насока за справување со пандемијата туку за богатење на одредени функционери на СДСМ со кои соучесник е и претседателот“, е ставот на ВМРО-ДПМНЕ.

За импичмент на Пендаровски се потребни 80 гласа во законодавниот дом, исто колку и за потврдување на вонредната состојба.

Одбивањето да се гласа за одлуките на претседателот, според СДСМ е неодговорно и несериозно, но не може да предизвика сериозни правни последици. Заев го потсетува лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски дека двајцата барале од Пендаровски да прогласи вонредна состојба.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Кинотеката чува 14 илјади филмски копии, а подготвена е да зачува и други аудиовизуелни материјали

Од ДУИ, пак, потсетуваат дека ВМРО-ДПМНЕ беше дел од Пржинската Влада и учествуваше во носењето на владините уредби.

Вчера на собраниска седница беа ставени за потврдување одлуките за вонредна состојба на Пендаровски. Во Уставот е пропишано дека одлука за вонредна состојба носи Собранието со двотретинско мнозинство, но и претседателот во услови кога законодавниот дом не може да се состане. Таква, впрочем, беше состојбата во март кога Пендаровски ја донесе првата одлука за вонредна состојба, од причина што Парламентот беше распуштен во февруари поради предвремените избори што првично беа закажани на 12 април.

Поврзани вести

Полицаец од станица изведен со лисици, зел поткуп од 2000 евра

Слободен печат

Алжирскиот претседател префрлен во Германија на лекување

Илинка Иљоска

Почна собраниската расправа за Законот за заштита од заразни болести

Илија Димовски во клинч со министерот Маричиќ за договорот со Бугарија

Слободен печат

Москва: Нато да го разгледа предлогот на Путин за контрола на оружјето

Илинка Иљоска

Србија: Собранието ја изгласа новата Влада на Ана Брнабиќ

МИА Агенција

Остави Коментар