ВМРО-ДПМНЕ: Го осудуваме демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград, негирањето на Македонците е резултат на поданичкиот однос на власта

ВМРО-ДПМНЕ/ Фото: Скриншот

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.

„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде.Негирањето на Македонија, но и на Македонците во соседството е пред се резултат на поданичкиот однос на власта, која го дозволи и мотивира тој однос.Сега Ковачевски и Пендаровски на дело гледаат кај ја донесоа државата и македонскиот народ.Народот не смее да биде жртва на власта, затоа и ВМРО-ДПМНЕ бара промени. Потребна е власт која ќе се грижи за народот“, се вели во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Упатуваме апел и до Бугарија и до меѓународните институции во таа земја, што побрзо да се откријат вандалите, истите да се казнат и да се запре со говорот на омраза против Македонците, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Претходно и од партијата Левица стигна осуда за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград . Вандалскиот чин го осуди и претседателот Стево Пендаровски.

Каменуван македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот