ВМРО-ДПМНЕ бара Анкетна комисија да ја испита работата на СЈО – Слободен печат
ВестиМакедонија

ВМРО-ДПМНЕ бара Анкетна комисија да ја испита работата на СЈО

Комисијата треба да го утврди начинот на работење на обвинителството

Анкетна комисија во Собранието за утврдување на нестручно и незаконито работење на СЈО и бившата специјална јавна обвинителка Катица Јанева, бараат од ВМРО-ДПМНЕ. Се поднесува до Парламентот бидејќи тој на предлог на советот на јавни обвинители ја разреши Јанева, велат од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

– Во името на граѓаните кои досега одвоиле 15 милиони евра сакаме да провериме на кој начин се трошеле нивните пари и на кој начин се постапувало во законските постапки, деловодници, законитост на постапки при вработување, можни конфликти интереси при вработување и непотизам, и сомнителни хонорари – рече пратеникот Антонио Милошоски.

„Комисијата треба да го утврди начинот на материјалното и финансиско работење на обвинителството, како и вработувањата. Претседателот и потпретседателот на комисијата ќе бидат избрани од собраниската комисијата за избор и именувања. На комисијата ќе бидат поканети експерти и сведоци кои ќе говорат за работењето на СЈО“, стои во предлог одлуката на ВМРО-ДПМНЕ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close