-2 C
Скопје

ВМРО-ДПМНЕ: Ако не каже Заев за што тајно преговара во Софија следи блокада на Владата и МНР

Го повикуваме премиерот во заминување Зоран Заев јавно да објави пред македонската јавност за што точно тајно се преговара во Софија овие денови, се вели во најновото соопштение за јавноста од опозицијата.

– Зоран Заев во интервју за бугарски медиум соопшти скандалозни тези ретуширајќи ја историјата, нашите придобивки од антифашистичката борба, удирајќи по темелите на современата Македонска држава. Дали искажаните позиции за кој не се извини сега се на маса за пазарење со Бугарија- запрашуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Доколку, велат оттаму, Заев јавно не излезе до вечер за што точно преговара и од што точно се откажува ВМРО-ДПМНЕ во текот на утрешниот ден ќе организира блокади на Владата и Министерството за надворешни работи.

Прочитајте и...  Заев: Српскиот јазик повторно ќе се изучува како изборен предмет

Претходно од опзицијата најавија дека денеска во 11 градови низ Македонија ќе продолжат да протестираат со автомобили.

Продолжуваат протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Попладнево со автомобили низ 11 градови

Поврзани вести

Потписите не можат да го поништат Законот за попис

Весна Тодоровска

На денешен ден – 28 јануари

Слободен печат

Денеска се празнува светецот родум од Македонија – Свети Гаврил Лесновски

Слободен печат

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Остави Коментар