Влезете во прекрасниот свет на Мумините: Легендарната сина куќа постои и во реалноста

Фото: Инстаграм/„Moomin World“

Легенарната сина куќа од цртаната серија „The Moomins“ постои и во реалниот свет, а се наоѓа во гратчето Наантали на островот Каило, кој ѝ припаѓа на Финска. Куќата е составен дел од тематскиот парк „Moomin World“.

Цртаната серија, која ги одбележа детствата на повеќе генерации ширум светот, е заснована на книгите и стриповите од шведско-финската илустраторка Тове Јансон. Вкупно во серијата биле објавени девет книги, заедно со пет сликовници и стрип во периодот помеѓу 1945 и 1993 година.

Овој тематски парк се разликува од останатите по тоа што нема тобогани, вртелешки, нишалки, автодроми и слично. Ова е уникатен простор – реплика на магичниот свет на Мумините, каде можете да видите маскоти и да изгледате претстави.

Доколку планирате посета на тематскиот парк, тој да е отворен само за време на летните месеци. Првата и главна причина за ова е студеното време, кое владее на северот на Европа, а втората причина (за оние со детски дух) е дека Мумините тогаш го спијат зимскиот сон.

Фото: Инстаграм/„Moomin World“

Сепак, познато е дека паркот е отворен и во текот на февруари, за да можат фотографите да снимат неколку сцени покриени со снег.

Покрај можноста за посета на собите во внатрешноста на куќата, можете да поминете време и со вашите омилени ликови. Покрај тоа, во овој мал град има и тематски ресторани и продавници за сувенири, а има и хотели во кои можете да преноќите.

Фото: Инстаграм/„Moomin World“
Фото: Инстаграм/„Moomin World“
Фото: Инстаграм/„Moomin World“
Фото: Инстаграм/„Moomin World“

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот