Влетал со автомобилот во група на луѓе пред црква – Девојче и жена ЗАВРШИЛЕ под тркалата

Страшна несреќа во која загина девојче (4) и потешко повредена е уште жена (45) се случила во неделата пред црквата во округот Гнајс во Салзбург.

Веднаш по завршување на неделната служба во 11.30 часот, 90-годишен маж со својот автомобил влетал во група на луѓе кои излегувале од црквата.

Жената и детето останале приклештени под автомобилот, па пожарникарите морале да ги извадат. Лекарите на итната помош успеале тешко повреденото дете да го реанимираат и потоа со хеликоптер било пренесено во салзбуршката болница. Но за жал, девојчето подлегнало на повредите во болницата.

+++UPDATE+++ Das heute in Salzburg vor einer Kirche angefahrene Kind ist tot. Der Lenker (90) hatte Gas mit Bremse verwechselt.

Publiée par Kronen Zeitung sur Dimanche 25 août 2019

Жената која е исто така повредена во несреќата, нема поврзаност со детето. Полицијата претпоставува дека до трагедијата дошло бидејќи старецот по грешка притиснал на педалата за гас, наместо за кочница и ја покосил жената и детето пред црквата.

Прочитајте и...  Продолжува судењето за „Монструм“

Тој бил видно потресен и рекол на полицијата дека тргнал по сопругата после завршувањето на службата во црквата. Истрагата ќе ја покаже вистинската причина за несреќата.

Прочитај повеќе

Груби: Зошто се објавуваат „бомби“ само за Ахмети, а не и за Заев и Мицкоски?

Слободен печат

Поради Брегзит се повеќе странски компании отворат претставништва во Холандија

Слободен печат

Италијански авион ќе тргне по државјаните на ЕУ кои се во карантин на крузерот „Дајмонд Принцес”

Слободен печат

Боја и летоци врз солунската Митрополија, анархистичка група презеде одговорност (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Слободен печат

Николовски: Наќе Чулев дојде во МВР и веднаш имаме акција против дрога, тоа е разликата

Слободен печат

Остави Коментар

2 × два =

Прочитај повеќе

Шекеринска до Николовски: Имавте ли контакти со Груевски откако беше правосилна пресудата?

Слободен печат

Закрепнува лицето кое прво заболе од коронавирус во Египет

Слободен печат

Загинаа две жени откако нивното возило паднало од траект во близина на Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина

Слободен печат

Род Благоевиќ му се заблагодари на Трамп за помилувањето (ВИДЕО)

Слободен печат

По осум години прв комерцијален лет меѓу Дамаск и Алепо

Слободен печат