ВЛАСТИТЕ ВО САД НАЈАВИЈА: Рациите за депортација на нелегални мигранти почнуваат во недела

Американските власти во недела почнуваат со најавените рации за депортација на илегалните имигранти, објави денеска „Њујорк тајмс” повикувајќи се на два извора од Департментот за национална безбедност.

Весник дознава дека Имиграциската и царинска служба (ИЦЕ) првично во текот на повеќедневна операција треба да задржи најмалку две илјади имигранти без законски престој, за кои имало судски наредби за депортација и дека првите рации ќе почнат истовремено во десетте најголеми градови во САД.

Извори за весникот се сомневаат во изводливоста на акцијата. Се наведува дека постои нерешителност помеѓу органите за безбедност кои можат да се судрат со правни и практични проблеми како немање доволно сместување во приватните центри во Пенсилванија и во Тексас и многу од задржаните може да бидат сместени во хотели додека се чека изготвување на нивните патнички исправи. Во имигрантската заедница во САД се проширени слуховите за подготовка на масовни апсење и се знае дека „службите на ИЦЕ не можат да влезат дома без дозвола на станарите, дури и кај оние кои се дојдени илегално”.

Прочитајте и...  Заразата од Ковид-19 во САД веќе зеде над 10.000 жртви

Раководителот на ИЦЕ, Кен Кјуцинели, синоќа укажа дека службите се подготвени за акција и дека рациите „апсолутно ќе се случат”, откако претседателот Доналд Трамп ги одложи со цел да се побара надпартиско законско решение за илегалната имиграција во САД.

Трамп, кон крајот на јуни најави „депортација на милиони илегални имигранти” спроведена од имиграциската и царинска служба на САД. По неколку дена Белата куќа ги одложи антиимиграциските акции бидејќи републиканците побараа изнаоѓање компромис со демократите во врска решавање на прашањето за азил на бегалците пријавени на јужната граница со Мексико и пропустите во тамошната погранична контрола.

За време на самитот Г-20 во Јапонија претседателот уште еднаш потврди дека рациите ќе се случат после две недели, рок кој истекува на 14 јули.

Прочитајте и...  Двајца кумановци починаа попладнево од коронавирусот

Прочитај повеќе

Мис Англија ја врати круната: Баша повторно работи како докторка додека трае кризата со коронавирусот

Слободен печат

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат

Гледа сè и веднаш реагира: Како кинескиот робокап се бори против коронавирусот? (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО: Лоша е идејата сите рестрикции да се укинат истовремено

МИА Агенција

Бугарските пратеници и министри се откажаа од платите за време на вонредната состојба

МИА Агенција