Властите потврдија: Сите жртви во „камионот на смртта“ се од Виетнам

Британската полиција и официјално ги идентификуваше сите 39 луѓе, чии тела минатиот месец беа пронајдени во приколката-ладилник во близина на Лондон, а виетнамската полиција соопшти дека сите жртви биле Виетнамци, пренесе „Ројтерс“.

Во соопштението на Министерството за јавна безбедност на Виетнам се наведува дека жртвите биле со потекло од градовите Хајфонг и Хај Зионг и покраините Нге Ан, Ха Тин, Кванг Бин и Хуе.

Британската полиција наведува дека и официјално ги идентификувала сите 39 жртви во случајот и дека ги известила нивните семејства.

– Ова е важен чекор во истрагата и ни овозможува да работиме со нашите колеги од полицијата во Виетнам за да им пружиме поддршка на семејствата на жртвите – рече Тим Смит, полициски претставник задолжен за истрагата.

Прочитајте и...  Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

За потсетување, полицијата во Есекс на 23 октомври откри приколка-ладилник во која се наоѓаа 39 тела на луѓе за платиле од Белгија, во приколка да бидат пренесени во Англија.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат