Власта си ја знае работата

Откако ЕУ не откачи, поточно една негова моќна членка, не само што се разочаравме, туку и се рзгневивме. Кога си гневен, сакаш одмазда. Е како на ЕУ ќе и се одмаздиш!!!

Ми текнуваат три начина:

Едниот е најглуп и е во стилот на големите маалски фраери-лузери и гласи: „Кој ве *бе!“и да си заминеш во непознат правец, а тоа значи во маало и таму на помалите (преведно, на граѓаните) да им се *урчиш како си ги отерал европјаните кај што им е место.
Тие се разбира достоинствено и со уважување, а бога ми и со скриена радост ќе ви речат „фала на досегашниот секс, ама ве молиме барајте си нов партнер, многу бргу ејакулирате“!

Вториот начин е глуп, ама помалку и би бил: да лупнеш на маса и да им се заканиш: „Ако продолжите вака да се однесувате, ние ќе размислиме дали ќе сакаме со вас да се дружиме . Ако не ќе си одиме, има кој што не сака, ако вие не не сакате!
Тоа е доволно достоинствено и дипломатски, ваљда?
Овие од ЕУ веројатно ќе се замислат, не велам не. Тоа не e можеби толку дипломатски, ама има некоја смисла. Се разбира, ако имаш каде да се пренасочиш, а тоа да биде исплатливо за граѓаните и за државата. И да биде со консензус. Затоа што замки секаде постојат и старо правило е дека никој не дава ништо за џабе.

Прочитајте и...  Мијалков за новата „бомба“: Не сум се договарал со Заев, првпат слушам за такво нешто

Третиот одговор што го гледам е да НЕ им го кажеш второто од погоре. Да изиграваш пубертетлиски заљубен и да повторуваш: „Без тебе не можам, друга опција немам, само тебе те сакам. Лажи ме, фарбај ме, јас ќе те чекам, кога ќе бидеш спремна ти врати се! Јас во меѓувреме ќе работам на себе, ќе се подобрам, ќе бидам кул.
Ова е доста лигаво, ама во животот покажало успех. Заради упорноста. Не ретко велат „убавите јаболки, свињите ги јадат“.
На овој начин ја релаксираш девојката (Унијата) и не ја замараш. Таков став секој би прифатил. Да е слободна, а да нема одговорност кон тебе. Опасноста е што ќе и се уарни, ќе се занесе и ќе се заборави, па може и да не ти се врати. Особено ако не те сака премногу и ако баш и не и требаш, зашто си голтар.

Прочитајте и...  Нови „бомби“ за Заев: Преку посредник договарал соработка со Мијалков?

Е најпосле вистинскиот одговор според мене е „молчи- толчи“. Тоа ви е комбинација од претходново. Се е исто само во суштина си бркаш работа на страна. Си излегуваш со другарите, си бркаш по некоја вечерна авантура, некое ситно бизнисче ќе фатиш и т.н. Едноставно ќе си го дигнеш рејтингот во околина. А ваму си фин и си ја чекаш саканата. Така можеби и љубоморна ќе ја направиш љубената и ќе ти се втрча во прегратки. „Аман не ме оставај“ ќе кликне.
Тоа ти е швалерска, а може да се рече и селска итроштина. Додека чекаш, не добиваш ама и не губиш. Како тактиката на Мурињо.
Сега и тука има ризик јак, душа мила… и да погинеш, колко можеш ќе се спасиш.
Па ете гледам од сите овие теории нашава власт како да ја тера оваа последнава, ако не грешам душа.
Ооп Зоки Заев: те „Мал Шенген“ со земји од регион, те ооп, со Русите бизнис  соработка ќе прави, па у Грчка со Мицотакис, па Немци овде, Амери тамо …а ваму вика „неее, ние друга опција немаме, само ЕУ и НАТО“.
Значи критичари, не мрчете више, гледајте сеир.
Власта си ја знае работата.

Прочитајте и...  Њујорк тајмс за протестите: Први големи „вирусни“ немири во Европа, со бес кон недоследноста на Вучиќ

Прочитај повеќе

Предизборни бисери

Мухамед Халили

Режим, полициска бруталност и реакции со двоен аршин

Срѓан Ивановиќ

Ако на партиите им се исполнат желбите тогаш Собранието, наместо 120, треба да брои 150 пратенци

„Јас да го тепам мојот народ не можам“: Полицијата и војниците во Ниш ги одбија наредбите (ВИДЕО)

Слободен печат

Короната нема да ја скрати колоната гласачи?!

Кој ќе победи на изборите?

Сашо Орданоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Топ 10 државни фирми што прават најголеми профити: ЈП за државни патишта – рекордер според добивката

Соња Кириџиевска

ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА: Старите ветувања за гасификација, за Чебрен и за инспектори во ново руво

Весна Дамчевска

Од денес во Италија забранет влез за државјани на 13 земји, на списокот и С. Македонија

Слободен печат

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Директорот на Клиника за неврологија позитивен на Ковид 19

Мирослава Бурнс