Власта очекува поддршка од опозицијата за законот за ЈО, тие пак бараат предвремени избори

Нов текст на законот за Јавно обвинителство, со кој се предлага Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, беше презентиран вчера од страна на премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Премиерот Заев најави дека следната недела во Собранието ќе биде предложен новиот текст на законот за Јавно обвинителство, во кој се вградени оние точки за кои е разговарано со опозицијата и со сите пратенички групи и кои се прифатливи за сите, ако не за најголемиот број пратеници.

Со законското решение се предвидува новото СЈО да се преименува во ЈО за гонење организиран криминал и висока корупција со надлежност на цела територија на земјата и гаранции за самостојно дејстување, кое одговара на сегашната позиција, а сепак е во хиерархија и субординација на Јавното обвинителство на Република Македонија. На чело на новото СЈО е предложена Вилма Рускоска, која во моментов го води Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција.

Сите обвинители од СЈО ќе продолжат да работат во ова ново обвинителство. Нивниот мандат истекува на 15 септември, а тие имаат право на реизбор, ако сакаат да се кандидираат.

Прочитајте и...  Издадени решенија за изолација на 101 лице, 40 потпишале изјава за самоизолација

– Во законодавниот дом, во домот на демократијата ќе отвориме дијалог со сите политички партии и пратенички групи во Собранието, каде што е местото. Текстот што ќе биде предложен ги вградува оние точки за кои досега сме разговарале со опозицијата и со сите други пратенички групи и навистина беа барања на опозицијата – рече Заев.

На овој начин, вели премиерот, ќе се обезбедат досегашната структура и ресурси на СЈО во нова форма и без каква било можност политичарите да одлучуваат за составот и раководството. Тие одлуки ќе ги носи Советот за јавни обвинители.

Сите случаи кои се пред судовите, а се во надлежност на СЈО ќе ги застапува новото обинителство во фазата во која се застанати. Останатите вработени во СЈО, истражителите, архивата, материјалите, средствата, опремата преминуваат во новото обвинителство.

Висината на средствата за работа на ЈО за гонење организиран криминал и висока корупција ќе се уредува на предлог буџет и финансиски план на шефот на оваа институција, кој потоа се доставува до Министерството за финансии, а Владата и Собранието нема да можат да го менуваат предложениот финансиски план и се должни да обезбедат финансиски средства за непречена работа.

Прочитајте и...  Во Велес продолжуваат активностите за дезинфекција

– Откако Катица Јанева ја депонираше својата оставка и денеска го предлагаме овој текст. Не гледаме избор од опозицијата да избегнува разговори и договори за ова прашање, освен ако нема намера и натаму да и нанесува штета на државата и да заштитува нечиј криминал – рече Заев.

Пресот се одржа по откажувањето на лидерската средба на која требаше да стане збор токму за законот за Јавното обвинителство, пописот и измените на Изборниот законик, со можност да се дискутира и за други прашања. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одби да дојде на лидерската со образложение дека би присуствувал само ако се разговара за предвремени парламентарни избори.

Заев нагласи дека лидерската средба е откажана, бидејќи не биле создадени услови за состанокот.

Прочитајте и...  Петровска: Изминативе два дена има благ пораст на непочитувачи на мерките, намален тренд на разбојништва и кражби

– Во мое име и во име на Владата не се прифалтиви ултиматуми, кои тргнуваат од позицијата да штитат криминал и кои ги ставаат партиски пред државните интереси. ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски одбија лидерска без аргументи и без разум –  додаде тој.

Во меѓувреме, паралелно со прес-конференцијата на премиерот Заев се одржа срдба на првите луѓе на опозициските ВМРО-ДПМНЕ и БЕСА Христијан Мицкоски и Билал Касами. По средбата двете партии излегоа со соопштенија со усогласен став дека актуелната Влада нема капацитет да ги спроведе реформите за евроинтегративни процеси, и оти затоа неопходно е организирање на предвремени парламентарни избори.

– На средбата беше посочено дека останува акутен проблем постоењето на корупција на високо ниво, отворени сомнежи за криминал на раководни структури на власта како и сериозни аномалии и отсуство на волја за воспоставување на владеење на правото и правната држава, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Виенски институт: На сите земји од ЈИЕ и централна Европа им се заканува рецесија

МИА Агенција

Филипче: Детектирани се пропусти при третманот кај починатата пациентка од Струга, ќе следат санкции (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Мобилната болница до Инфективната клиника е при крај, се поставуваат кревети (ВИДЕО)

Слободен печат

Федералните резерви на САД го зголемија арсеналот инструменти за спас на економијата од рецесија

МИА Агенција

Италијанската Влада гарантира лекување на станарите во Домовите за стари лица

МИА Агенција

Филипче: Заводот за рехабилитација повеќе не прима пациенти (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Штипскиот авантурист Христијан Митев заглавен во Перу

МИА Агенција

Филипче: На Инфективна клиника се лекуваат 54 пациенти, четири од нив се во критична состојба (ВИДЕО)

Слободен печат

Критикувана малезиската кампања против расправии дома за време на пандемијата

МИА Агенција

Курти нема да оди кај Тачи на консултации за формирање нова влада на Косово

МИА Агенција

Заразена родилка, се чекаат наоди за бебето – прв случај на Ковид-19 во бегалски камп во Грција

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Венко Филипче информира за моменталната состојба со коронавирусот во земјава

Слободен печат